Lietuva ir Kazachstanas. 25 metai bendradarbiavimo

2017 m. birželio 12 d. Lietuva ir Kazachstanas minės savo diplomatinių santykių 25 metų jubiliejų. Per šiuos metus Kazachstanas Lietuvai tapo svarbiausiu ekonominiu partneriu Vidurio Azijos regione. Tačiau santykiai su Kazachstanų neapsiriboja vien ekonominiais ryšiais – abi šalys glaudžiau bendradarbiauja ir tokiose srityse kaip mokslas, švietimas, medicina.

 

Be abejonės, didžiausias įdirbis su Kazachstanu yra padarytas transporto ir logistikos srityje. Transporto paslaugos sudaro net 75 proc. viso Lietuvos paslaugų eksporto į Kazachstaną. Lietuva su Kazachstanu plėtoja bendrus geležinkelių transporto projektus į Kazachstaną ir atgal reguliariai vyksta du konteineriniai traukiniai -  „Saulė“ ir „Baltijos vėjas“. Klaipėdos jūrų uostas pritraukia nemažai Kazachstano krovinių. Paminėtinas Kazachstano geležinkelių sprendimas statyti prekių terminalą Klaipėdos jūrų uoste. Klaipėdos jūrų uostas, su gerai išvystyta infrastruktūra, yra patikimi vartai Kazachstano prekių eksportui į ES rinką, kas taip pat prisideda prie dvišalės prekių apyvartos augimo.

Glaudus bendradarbiavimas vyksta ir švietimo srityje. Aštuonios aukštojo mokslo įstaigos, tarp kurių Vilniaus Universitetas, Kauno technologijos universitetas, Vytauto didžiojo universitetas ir kt. yra sudariusios konsorciumą aukštojo mokslo sklaidai į Kazachstaną. Šios šalies jaunimas yra kviečiamas įgyti Europos Sąjungos diplomą, planuotis magistrantūros studijas Lietuvoje. Džiugu, kad Kazachstano Respublikos Prezidento tarptautinių stipendijų fondas „Bolašak“ yra įtraukęs keturias Lietuvos institucijas (Lietuvos sveikatos mokslų universitetą, Kauno technologijos universitetą, Vilniaus universitetą ir Vilniaus Gedimino technikos universitetą) į sąrašą, pagal kurį į magistrantūros studijas įstojusiems studentams užsienyje yra skiriamos stipendijos. Nuo 2010 m. studijas Lietuvoje yra baigę daugiau nei 1000 studentų iš Kazachstano.

Taip pat labai glaudūs ryšiai Lietuvą su Kazachstanu sieja ir medicinos srityje. Kauno klinikose, Vilniaus universiteto ligoninėje ne vienerius metus kvalifikaciją kelia kazachų gydytojai ir slaugytojai. Medikai iš Lietuvos vyksta į Almatą ir kitus šalies regionus konsultuoti Kazachstano kolegas. Paminėtinas prof. Rimanto Benečio įdirbis Kazachstane, kur profesorius atlieka pačias sudėtingiausias širdies operacijas. Esame parengę apie šimtą aukščiausio lygio Kazachstano Respublikos medicinos specialistų. Už pagalbą ir didelį indėlį vystant širdies chirurgiją Kazachstane, prof. R. Benetis yra apdovanotas šios šalies prezidento padėkos raštu, jam suteiktas Kazachstano Respublikos Garbės profesoriaus vardas.

Kalbant apie sritis, kur norėtųsi pažangos – paminėtinas turizmo sektorius. Nors į Lietuvą atvykstančių turistų iš Kazachstano skaičius pastoviai auga, tačiau šioje srityje daug neišnaudoto potencialo. Turistams iš Kazachstano tikrai turime ką parodyti Lietuvoje. Turime ir didelį rekreacinės medicinos sektoriaus potencialą. Tačiau tiesioginio susisiekimo nebuvimas oro linijomis su Vilniumi ar Kaunu riboja mūsų galimybes pritraukti daugiau turistų.

 Akivaizdu, kad pirmieji 25 bendradarbiavimo su Kazachstanu metai buvo vaisingi, o per šiuos metus sukurti ryšiai ir užsitarnautas pasitikėjimas ateityje padės Lietuvai ir Kazachstanui toliau produktyviai plėtoti santykius, kurie atneš puikių rezultatų abejoms šalims.

 


Twitter Facebook