Saulės jėgainės – pagaminta Lietuvoje

Visame pasaulyje augantis saulės energijos gaminamos elektros poreikis atvėrė naujas galimybes ir Lietuvos fotovoltinių elementų gamintojams, kurių didžioji dalis produkcijos eksportuojama į pasaulio rinkas. Lietuvoje gamintojų saulės jėgainės jau stovi Vokietijoje, Bulgarijoje, Malaizijoje, o nuo 2017 m. gegužės lietuviška saulės jėgainė veiks ir ant Moldovos vyriausybės stogo.

 

Saulės moduliai, arba fotovoltiniai moduliai, šviesos energiją paverčia elektros energija, todėl jų panaudojimo galimybės gana plačios. Elektrą galima kondicionieriui naudoti, vandeniui šildyti ar bet kuriam kitam tikslui, kur reikalinga elektros energija. Moduliai sudaryti iš standartinių elementų – celių. Nelygu kaip technologiškai formuojamos silicio plokštelės – aplink vieną bazinį kristalą ar iškart kelis, - elementai būna monokristaliniai ir polikristaliniai.

Be tiesioginės paskirties (gaminti ekologišką elektrą), plinta mada integruoti modulius į pastatus kaip fasado ar stogo elementus. Tai jau būna specifiniai moduliai stiklas-stiklas (permatomi), specialiais rėmais ar be rėmų, specialiu tvirtinimu, nestandartinių išmatavimų. Jų gaminama santykinai mažai, juos gaminti sudėtingiau, bet mes tai darome, ir tai rodo mūsų galimybes bei kompetenciją. Daugiausia gaminama standartinių modulių, tačiau juos galima pagaminti įvairaus dydžio ir formos.

Svarbus žingsnis į priekį Lietuvos gamintojams buvo žengtas 2014 metų rugsėjo mėnesį Malaizijoje, kur buvo pasirašyta istorinės reikšmės sutartis su Perako valstijos Plėtros korporacijai priklausiančia Majuperak Energy Resources Sdn Bhd.  Remiantis pasirašyta sutartimi, UAB „BOD Group“ Perako valstijos sostinės Ipoh miesto apylinkėse pradėjo vystyti bandomąjį saulės energetikos projektą. Projekto metu buvo pagaminti naujausios kartos stiklas/stiklas saulės moduliai. Šis projektas – tai pirmas žingsnis vystant ilgalaikę plėtros į Pietryčių Azijos regioną strategiją, kurios tikslas – 100MW stiklas/stiklas saulės modulių gamyklos vystymas Malaizijoje.

Šios jėgainės – buvo pirmasis Aplinkos ministerijos ir UAB „BOD group“ finansuotas ir įgyvendintas dvišalis vystomojo bendradarbiavimo projektas. Juo siekta, pasak ministerijos Taršos prevencijos departamento direktoriaus Vitalijaus Auglio, vykdyti Lietuvos tarptautinius įsipareigojimus remti besivystančias šalis klimato kaitos srityje, mažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, atkreipti Malaizijos visuomenės dėmesį į galimybes kovai su klimato kaita panaudoti atsinaujinančius energijos išteklius. Visos dalyvavusios šalys projektą laiko dideliu pasisekimu ir džiaugiasi bendradarbiavimo rezultatais.

Technologines Lietuvos gamintojų galimybių ribas iliustruoja „Solet– Precizika-MET SC“ patirtis dalyvaujant pirmųjų lietuviškų nanopalydovų LituanicaSAT-1 bei LitSat-1, kurie į kosmosą paleisti 2014 metų sausio pradžioje, projekte. „Precizika-MET SC“ laboratorijoje šiems palydovams buvo suprojektuoti ir pagaminti saulės moduliai.

 


Twitter Facebook