Komisaro žodis Spausdinimo versija

Po kelių sėkmingų pasirodymų pasaulinėse parodose XX a. pradžioje, vėliau vėl atgavusi Nepriklausomybę Lietuva dalyvavo visose iki šiol vykusiose Expo parodose, pradedant 1992 metų paroda Sevilijoje. Asmeniškai man teko organizuoti Lietuvos pristatymą penkiose paskiausiose Expo parodose, o „Astana Expo 2017“ bus šeštoji. Skirtingos, bet viena už kitą turtingesnės kultūros ir tradicijos, skirtingi, bet visi savaip nuostabūs žmonės, skirtinga gamta, laiko juostos, kalba, virtuvė bet visur vienas tikslas – pristatyti savo šalį, sudominti ja kitus, užmegzti ryšius, skatinti bendradarbiavimą. 

Expo parodos visada peržengia savo temos ribas, nes jas lanko ne tik vienos ar kitos srities žinovai, o milijonai žmonių – tarp jų ir žvaigždės, ir paprasti piliečiai, ir senjorai, ir mūsų visų ateitis – vaikai. Per kelis parodos mėnesius Lietuvos paviljoną paprastai aplanko šimtai tūkstančių ar net milijonas, o parodoje Šanchajuje jį aplankė net šeši milijonai žmonių. Lankytojai pamato ne tik mūsų pasiekimus vienoje ar kitoje srityje, bet sutinka čia dirbančius mūsų žmones, ragauja lietuviškus patiekalus ir gėrimus, klausosi muzikos, sužino daug įdomių faktų apie mūsų šalį, jos istoriją ir kultūrą.

Parodai Astanoje paviljono idėjos ir dizaino konkurso metu iš devynių gautų pasiūlymų pasirinktas lazerių idėja paremtas projektas. Jis komisijos nariams patiko savo originalumu, galimybe pristatyti pačias įvairiausias inovacijas ne tik energetikoje, bet ir kitose srityse, o be to – lazeriai yra tai, kuo didžiuojasi Lietuva, nes mūsų mokslininkai sukuria ir pagaminą dešimtadalį visų mokslui skirtų lazerių pasaulyje. Tiesa, tokie lazeriai bendroje pasaulio lazerių rinkoje sudaro vos tris procentus, tačiau tai, jog kas dešimtas iš tų trijų procentų pačių sudėtingiausių lazerių gimsta Lietuvoje, mūsų šaliai yra didelis pasiekimas. Be to, ne skaičius čia svarbiausia, o ypatingai aukšta jų kokybė, unikalumas ir plačios jų panaudojimo galimybės fundamentaliuose mokslo tyrimuose, šiuolaikinėje medicinoje, na ir žinoma – energetikoje.

Jau ne kartą rengiantis ankstesnėms Expo parodoms buvo pagalvojama, kodėl šalia savo kokybe garsėjančio lietuviško maisto ir gėrimų, gintaro ar krepšinio nepristačius lazerių. Pagaliau ir jiems atėjo metas, nors tai padaryti nebus lengva. Lazerio spinduliai įspūdingi tik tamsoje ir dūmuose ar garuose, ką būtų sudėtinga turėti paviljone laikantis visų saugos reikalavimų,  todėl daug ką teks tiesiog imituoti. Kaip pastebėjote – net paviljono temoje akcentuojame jau ne lazerius,  o tiesiog spindulius – ateities energijos spindulius. Mums pasirodė įdomus faktas, kad ir lietuvių, ir kazachų kalbose žodis reiškiantis saulės spindulį skamba taip pat – „saule“. Spindulys mūsų kultūrose reiškia kur kas daugiau negu šviesos perdavimą fiziniame pasaulyje – tai visų pirma mokslo, kultūros, žmonių išsilavinimo ir net tautų laisvės ir kovos prieš tamsą simbolis. Būti spinduliu ir spindėti – atsakingas įsipareigojimas.

Ekspozicija trumpai apžvelgs energetikos raidą Lietuvoje ir naujausias šio sektoriaus tendencijas (jau įgyvendintos jungtys „LitPol Link“ ir „NordBalt“, visos šalies elektros energetikos sistemos sujungimas su kontinentinės Europos elektros tinklais darbui sinchroniniu režimu, sėkmingas SGD terminalo panaudojimas ir pan.), bet didžiausias dėmesys bus skiriamas atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) panaudojimui (vėjo ir saulės elektrinės, biokuras, modulių gamyba) ir atsakingam elektros energijos vartojimui (masinė daugiabučių namų renovacija, naujos gamybos technologijos, pasyvūs namai, elektromobiliai ir kt.).

Be abejo, tokioje parodoje šalies ekspozicija turi tarnauti ir kaip savotiška jos vizitinė kortelė, informuojanti apie valstybės geografinę padėtį, gyventojus, kalbą, narystę tarptautinėse organizacijose ir pan. Akcentuosime Lietuvos ir Kazachstano diplomatinius, ekonominius ir kultūrinius ryšius.  Parodydami mūsų įmones, mokslo ir švietimo įstaigas, kurortus ir sanatorijas pristatysime Lietuvą kaip gaminančią, kuriančią, šviečiančią ir jėgas padedančią atgauti šalį. Pagaliau anonsuosime kitais metais vyksiančią jubiliejinę dvidešimtąją Dainų šventę ir kitus Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti skirtus renginius.

 

Lietuvos ekspozicijos tarptautinėje parodoje „EXPO 2017“ komisaras

Romas Jankauskas